Koryčany 3:1 Šumice (0:0)

28.10.2023

Branky: 50' Tomáš Ryška, 63' Jakub Eremiáš, 90' Tomáš Reška z pen. - 67' Tomáš Andrlík

Rozhodčí: Ondřej Rybka (Bystřice p. Host.) - Martin Štěpánek (Luhačovice), Kamil Zalabák (Chropyně)

ŽK: 2 : 0 (81' Jaroslav Tesař, 86' Jakub Eremiáš)

Diváci: 100

Sestava Koryčan: Lukáš Rotter - Jan Věžník "C", Roman Sedlář, Karel Věžník, Alexandr Bujor - Jaroslav Tesař - Jindřich Slavíček (46' Zdeněk Lysko), Tomáš Reška, Petr Posolda (76' Radek Šnajdr), Jakub Eremiáš - Tomáš Ryška (81' Jan Veselý).

Připraven: Karel Koval.

Trenér: Jaroslav Hastík.

Vedoucí mužstva: Drahoslav Rotter.

Sestava Šumic: Michal Piják - Matěj Obal (72' Vlastimil Šidlo), Libor Žáček, Martin Mach - Tomáš Ondřej, Josef Pančocha, Pavel Dvořák, Jan Žampach "C", Dominik Červenka - Ondřej Koktavý (72' Kryštof Košiba), Tomáš Andrlík.

Připraveni: Jonáš Šidlo, Miroslav Koktavý, Šimon Synčák a Jakub Lekeš.

Trenér: Martin Zicha.

Vedoucí mužstva: Radek Mach.

Tak jsme se konečně dočkali. Ale že to trvalo! Vždyť z výhry se Koryčany naposledy radovaly přesně před pěti měsíci 28. května. I tehdy doma proti Šumicím... Na podmočeném, ale dobře připraveném trávníku jsme až na pár úvodních minut měli stále navrch. I šancí si připravili na tři zápasy. Napřed jsme však museli přečkat i jednu šumickou už ve 3', Ondřej Koktavý však míč k němu odražený po prvním rohovém kopu mezi tyče neusměrnil. Hosté se pod taktovkou zkušeného Pavla Dvořáka snažili o kombinaci a postupný útok většinou zleva, to nám však extra vrásky nedělalo. Kupodivu jsme ustáli i sérii rohových kopů. Pak už to bylo jen v naší režii. A většinou také zleva, kde odzadu dominovali Karel Věžník s Alexandrem Bujorem a před nimi pak i nezvykle důrazný Jakub Eremiáš. A právě jemu se v 9' podařilo soupeře nečekaně snadno obrat o balón, své sólo však bohužel zakončil nepřesně. Už ve 13' hostující obraně upláchl i Tomáš Ryška, jeho prudká přihrávka zprava pak kousek za malým vápnem našla i volného Tomáše Rešku, ten však zblízka míč placírkou napálil jen do připraveného Michala Pijáka na brankové čáře. Jen chvíli nato agilní Alexandr Bujor vyvezl míč přes půlku hřiště a skvělou křížnou diagonálou do úniku vyslal Jindřicha Slavíčka, i ten však spíš nechal vyniknout jen hostujícího brankáře. Vzápětí ale šumický gólman své sebevědomí patrně přecenil, když uvnitř šestnáctky chtěl obejít dotírajícího Tomáše Ryšku a o míč přišel, náš forvard však akci zakončil kostrbatě přes nohu a prázdnou klec těsně minul. Naši snad nejlepší pasáž celé sezóny ve 20' ještě vyšperkoval i Jakub Eremiáš, jeho pumelici z voleje zpoza velkého vápna ale pozorný Piják stačil vyboxovat a dorážku Tomáše Ryšky pak cosi zhatilo. Znovu s velkým zápalem hrající Tomáš Ryška se pak po centru svého jmenovce Rešky ocitl v šanci i ve 37', z pár kroků však bránu minul. Následně při standardce ze slibné vzdálenosti neuspěl ani Tomáš Reška, ačkoli tímto jen napodobil ragbyového šampióna Handré Pollarda z týmu Springboks. Střelecká nemohoucnost se nám poté málem vymstila, když po rohovém kopu oblouček z hlavy jednoho z hostujících hráčů zapadl do naší sítě naštěstí jen shora. Poslat do vedení ještě přestávkou nás mohl i Petr Posolda, jenž si po autovém vhazování před brankou efektně zpracoval míč na svoji silnější levačku, Michal Piják však i jeho finální úmysl přečetl. Bezgólová remíza po první půli byla tak jen tristním vyjádřením naší velké, ale neplodné převahy.

Není čas na hrdinství, a proto hned od začátku druhého poločasu na hrot našeho útoku naskočil čerstvý čtyřicátník Zdeněk "Jožka" Lysko, jenž zde naposledy zadáky protivníků proháněl zhruba před dvěma roky. Naostro a bez jediného tréninku. Dobří holubi se však (občas) vracejí. Kéž by však nezůstalo jenom při jednom! Už po třech minutách nám však pořádně zatrnulo, když Alexandr Bujor v našem brankovišti nezištně nalil Ondřeji Koktavému, Karel Věžník se však stačil do jeho rány včas vložit a pohromu obětavě odvrátil. Patrně jsme už úplně procitli a už po dvou minutách zareagovali tím nejlepším způsobem. Na přetažený rohový kop Petra Posoldy si u vzdálenější tyče naskočil Tomáš Ryška a prudkou hlavičkou zblízka

tentokrát síť napružil i zevnitř - 1 : 0! Narostla nám křídla... Už po chvíli se do vápna soupeře prodral Tomáš Reška, aby Jakubu Eremiášovi balón naservíroval jako na talíři, tomu však z ideální pozice pokus o obstřel znovu nevyšel. Náš zřejmě nejlepší hráč v utkání Jakub Eremiáš si však v 63' vše vynahradil, když svůj další únik po krásném vysunutí Zdeňkem Lyskem přes vybíhajícího Michala Pijáka konečně propasíroval i za jeho záda - 2 : 0! Slibný dvoubrankový náskok nám však opět vydržel jen chvíli. Už po třech minutách Tomáš Ryška dost zbytečně fauloval až kdesi u postranní čáry, odkud se však šumický kanonýr Tomáš Andrlík přesto dokázal nádherně trefit přímo do šibenice u vzdálenější tyče - 2 : 1! Spekulovat, zda se to dalo chytat, nemá žádný smysl. Vždyť Beckham, Ronaldo či Messi si podobnými kousky podmanili fotbalový svět a vydělali i miliony... Nás naštěstí Andrlíkova paráda jen zdravě vyhecovala a Tomáš Reška a po něm z úhlu i Zdeněk Lysko měli možnost naše vedení znovu navýšit, leč nepovedlo se. Definitivu tak přinesl až samotný závěr, v němž byl v úniku po kolmici Jaroslava Tesaře ve vápně faulován Zdeněk Lysko a hlavní arbitr Ondřej Rybka jako vůbec první za celý podzim našel odvahu odpískat penaltu i ve prospěch Koryčan. Tomáš Reška to bez okolků vzal na sebe a prokázal i pevné nervy - 3 : 1! Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá. To určitě ne. Ale první vítězství, byť až v posledním kole, by pro Koryčany mohlo znamenat nejen potřebný impulz, ale i velké povzbuzení zejména pro přípravu na jarní odvety. Je to možná málo, ale pořád víc než nic...